В гаража на сарая в Росенец при акция на КПК полицията е открила търсения „Майбах“, за който се твърди, че Гайтански го е подарил на Доган, както и яхта, които се издирваха в рамките на делото срещу Румен Гайтански – Вълка.
Луксозната кола, която е на стойност близо милион евро, е намерена в гаража на сарая на Росенец, обитаван до преди няколко дни от почетния председател на ДПС д-р Ахмед Доган, потвърдиха пред Епицентър.бг източници от КПК.
„Майбах“-ът е останал заключен в гаража в сарая в Росенец, от който почетния председател на ДПС избяга по спешност в неделя, като идеята е била тези дни шофьор и охрана да се върнат в сарая и да вземат автомобила. От МВР обаче се оказаха по-бързи и запорираха лимузината,
Яхтата е намерена на яхтеното пристанище пред сарая на Доган и е задържана от Гранична полиция при опит да бъде изведена от български териториални води.
Яхтата е задържана от ГДбОП при съвместна акция на КПК и е предадена за съхранение в пристанището на Гранична полиция в Созопол, съобщиха за Епицентър.бг от МВР.
А „Майбах“-ът е на паркинг в ОДМВР Бургас.
И колата, лодката са част от ултраскъпите подаръци, с които Гайтански обсипвал почетния председател на ДПС за неговите рожденни дни.
Към момента от МВР не коментират официално процесуално-следствените действия и откритите превозни средства.
В сарая в Росенец е намерен и оригинал на Владимир Димитров- Майстора – Момиче на фон круши, на стойност 80 000 евро.
В средата на август полицията и прокуратурата извършиха акция в офисите на Гайтански в София.
Според съобщението фирмата притежава 30 луксозни автомобила.
Съдът е разпоредил иземване на 8 от тях.
Първите са Bugatti, Rolls-Royce и Mercedes, които бяха открити в гаража при камиони на сметоизвозващите му фирми „ВОЛФ“ и ДИТЦ. .
Останалите пет автомобила се издирваха. Обявено бе, че се проверява дали колите са купени със средства от кредита.
Самият Гайтански все още е в ареста, след като два съдебни състава го оставиха там.
Румен Гайтански е обвинен като подбудител по разследването за отпуснатия от Българската банка за развитие (ББР) кредит за 148,5 млн. лв.
По досъдебното производство са обвинени още бившият изпълнителен директор на ББР Стоян Мавродиев, чието местонахождение все още не е известно, и Иван Георгиев, представител на фирмата „Роудуей кънстракшън“, която е взела кредита. Мавродиев е с обвинение за длъжностно присвояване в особено големи размери, а Георгиев е обвинен като помагач, той е с наложена прокурорска мярка „парична гаранция“ от 50 хил. лв.
Разследването започва в края на октомври 2022 г. по повод сигнал за отпуснатия кредит през 2019 г. от ББР. Образувано е и водено разследване за престъпление по служба. Разследването е възложено на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП), а след това на следовател от Софийската градска прокуратура. С постановление от 5 май 2023 г. производството е прекратено, тъй като наблюдаващият прокурор е приел, че не са налице доказателства за престъпление по служба.
Апелативната прокуратура потвърждава прекратяването, но Върховната касационна прокуратура констатира пропуски в разследването, тъй като не са били изследвани част от връзките между дружествата, които по някакъв начин са свързани с кредита.
Поради това от 12 януари 2024 г. делото е върнато на прокуратура за продължаване на разследването, като веднага след това се дават указания за разпит на свидетели и е изискана документация. Впоследствие, след законодателни промени, досъдебното производство е възложено на Комисията за противодействие на корупцията. При извършените претърсвания са иззети документи и други доказателства.
„Това е ненормална ситуация. Това е един огромен необезпечен кредит, един подарък“, каза преди дни в „Лице в лице“ по bTV министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов, който е и бивш председател на Надзорния съвет на Българската банка за развитие, по повод отпуснатия от банката кредит на Румен Гайтански – Вълка за фирмата в момчилградското село Груево в размер на 150 милиона лева. „Като обезпечение за този кредит са предоставени договори, които не са били валидни към онзи момент“, разкри министърът.
30 милиона лева от тези пари Гайтански дал на дружество на Ахмед Доган.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране