Рязко се увеличава броят на потребителите, които пазаруват онлайн. Миналата година по време на кампанията за Черен петък около 75% от потребителите пазаруваха онлайн. Това заяви Димитър Маргаритов в ефира на бТВ.
Другата тенденция – увеличава се броят на пазаруването онлайн на китайски стоки. Виждаме какви възможности имат те да захранят целия пазар, не само в Европа. Необходимо е затягане на регулацията с цел безопасност, добави Маргаритов.
Съмнявам се, че някой упражнява контрол при митническия внос. Трябва да се разчита на вниманието на потребителите и тяхната способност да реагират, ако видят нещо съмнително, каза още той.
Бившият шеф на КЗП коментира и бойкотирането на магазините в редица съседни ни държави.
От няколко дни фразата „За бога, братя, не купувайте“ стана много популярна, и то на Балканите, не само в България. Виждаме как в Балкански държави имат нагласите да се бойкотира повишаването на цените. Обявена е такава инициатива в България, ще видим дали ще има ефект.
Едно от най-големите поскъпвания се води в ресторантите и хотелите. Очевидно ниското ДДС не е довело до никакъв ефект. Това го слагам като вметка за пишещите бюджета, добави Маргаритов.
Според него избраната дата – 13 февруари, не е много подходяща заради предстоящия 14 февруари.
Бойкот на веригите на 13 февруари!
Фаталната дата 13 февруари избраха Обединените пенсионерски съюзи, за да бойкотират търговските вериги и магазините за хранителни стоки. Това стана ясно от публикация на говорителя им Велизар Енчев в социалните мрежи. Към призива им се присъединяват движение „Системата ни убива“ и Федерация на потребителите в България.
Ето какво гласи съгласуваната позиция между организациите:
„В последните седмици в търговските вериги и във всички по-малки магазини за хранителни продукти се наблюдава драстично увеличение на цените на стоки от първа необходимост.
Този ценови удар е истинска катастрофа – както за 800 000 пенсионери, които живеят под прага на бедността, така и за работещите бедни в България, които не са в състояние да покриват елементарните си разходи за храната и бита.
България е най-бедната страна в Европейския съюз, като стандартът на живот у нас е по-нисък и от някои страни в Западните Балкани, които не са членки на Европейския съюз.
Още по-възмутително е, че цените на масло, мляко, сирене, месо и колбаси в чужди търговски вериги са по-високи в българските им клонове, отколкото в собствените им страни, където стандартът на живот е несравним с нашия.
И защо един и същи продукт, в една и съща търговска верига, има по-висока цена в България, отколкото в страни в Западна Европа, по-конкретно – в Австрия и Германия?
Затова призоваваме българските граждани:
НА 13 ФЕВРУАРИ ОБЯВЯВАМЕ ОБЩОНАРОДЕН БОЙКОТ НА ВСИЧКИ ХРАНИТЕЛНИ МАГАЗИНИ В БЪЛГАРИЯ!
Нека последваме примера на хърватите, които вече проведоха такъв бойкот и той доведе до моментално сваляне на цените на много хранителни стоки.
На 13 февруари (четвъртък) 2025 година българските потребители не трябва да пазаруват в нито един хранителен магазин, в нито една търговска верига, в нито един супермаркет! На 13 февруари магазините за храни трябва да останат пусти и в тях не бива да има нито един купувач.
Нека на 13 февруари покажем на търговците, че в България има гневно гражданско общество, което повече няма да търпи ценовия произвол, превръщаш милиони българи във „втора категория“ европейци.
Като призоваваме към масов граждански протест, ние се обръщаме и към правителството на Република България с искане, което вече бе удовлетворено от хърватското правителство:
Българското правителството да одобри списък от 70 основни хранителни продукта, на чиито цени да бъде поставен „таван“.
За сравнение, ето какво решение взе след бойкота в Хърватия хърватското правителство: Най-високото ниво на цените на дребно за слънчогледовото олио е 1.72 евро за литър, прясно мляко с 2,8% масленост – 1.03 евро/литър, захар – 1.33 евро/кг., брашно – 0.80 евро/кг., свинска кайма – 4.11 евро/кг., пиле – 3.32 евро/кг., кисело мляко – 0.49 евро за кофичка, ориз – 2.29 евро/кг., 10 яйца – 2,45 евро, свински врат без кост – 5.49 евро/кг. и т.н.
Ако сравним заплатите и пенсиите в България и Хърватия, ще установим нещо крайно смущаващо – в България цените на тези стоки от първа необходимост са по-високи, а заплатите и пенсиите – по-ниски.
На 13 февруари е първият бойкот на българските потребители. Това е само началото на гражданския бунт срещу ценовия терор на търговците.
Призоваваме българските електронни медии, които всекидневно излъчват скъпо платени реклами на чуждите търговски вериги, да не цензурират призива за бойкот и дадат трибуна на протестиращите граждани.
За Бога, братя и сестри, бойкотирайте и не купувайте нищо в четвъртък, 13 февруари 2025 година!
Движение „Системата ни убива“
Федерация на потребителите в България
Обединени пенсионерски съюзи
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране