Държавните институции са в състояние да изпълнят по-голямата част от необходимите действия до края на 2020 г. Това е предпоставка за получаване на междинните плащания по програмите, финансирани от фондовете на ЕС.
Министрите са одобрили списък с действия, срокове и отговорни институции за изпълнение на хоризонталните и тематични отключващи условия за следващия програмен период.
„В сравнение с настоящия програмен период броят на условията е намален до 19, като тяхното изпълнение и прилагане ще се наблюдава през целия период“, уточни пресслужбата на Министерския съвет. Оттам обясняват, че с въвеждането на хоризонталните и тематични отключващи условия за периода 2021-2027 г. на ниво ЕС се цели осигуряване на необходимите предпоставки за ефективното използване на средствата от фондовете на ЕС.
На национално ниво тези условия може да бъдат двигател за реформи в политиките в страната и за повишаване на тяхната ефективност.
Междувременно България е поискала дискусиите за преходната национална помощ на европейско ниво да бъдат добавени в доклада за напредъка на преговорите в Съвета за изработване на обща позиция по законодателното предложение на Европейската комисия (ЕК) за Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2020 г. Документът, изготвен от Румънското председателство.
Темата за преходната национална помощ и нейното прилагане и през следващия програмен период остава спорна. Във връзка с включването на разпоредба за преходната национална помощ в Проекта на регламент за стратегическите планове, няколко делегации се изказаха против. Техният аргумент е, че с тази помощ се нарушава конкурентоспособността в страните-членки.
На проведеното заседание на Специалния комитет по селско стопанство редица делегации поискаха промени в текста, с цел цялостно обективно отразяване на конкретни позиции. Някои от делегациите подчертаха, че трите регламента се разглеждат в пакет и не приемат констатацията на Председателството, че Хоризонталния регламент и Регламента за обща организация на пазарите са стабилни.
Комитетът очерта множество аспекти, където е необходимо работата да продължи, с цел постигане на компромис. Част от темите в тази посока са: зелената архитектура, секторните интервенции, трансфера на училищните схеми, процеса на одобрение на стратегическия план и модификацията му и други.
ЕК сподели притеснения от посоката, в която се развиват текстовете на Регламента за стратегическия план, особено в частите за насочване на подкрепата, дефинициите за истински фермер, допустима площ и зелената архитектура.
Използвана е информация от портала agri.bg
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране