16.02.2025 | 16:13
Зафиров и Гуцанов са на балотаж за лидер на БСП
Кой ще оглави левицата?

Напълно очаквано след първия тур на гласуване за лидер на БСП на конгреса на социалистите в неделя, на финала останаха сегашният изпълняващ функциите Атанас Зафиров, който е веципремиер без портфейл с коалиционното правителство на ГЕРБ, и Борислав Гуцанов, който пък е социален министър.

След отказ на редица от претендентите в битката влязоха Зафиров, Гуцанов, заместник-председателят на БСП и евродепутат Кристиан Вигенин, бившият председател на БСП-София Калоян Паргов, членовете на настоящия национален съвет Борис Цветков, Боян Балев и Руси Статков.

При гасуването Зафиров е получил 307 гласа, Борислав Гуцанов – 293 гласа, Калоян Паргов – 101 гласа, Кристиан Вигенин – 83 гласа. За Борис Цветков са гласували 29 делегати на 51-вия Конгрес на БСП, за Боян Балев – 17, и за Руси Статков – двама, съобщиха от пресцентъра на БСП.

Сега ключовото е към кой от останалите във финалната надпревара ще бъдта насочени поддръжниците на следващите с най-много гласове – Паргов и Вигенин.
Трудно някой би взел победа на първи тур. Вече имам нагласа да приключим лидерската битка, заяви преди първия тур на гласуването Калоян Паргов. Според него, ако се избере министър за председател, дневният ред на партията ще се диктува от дневния ред на кабинета. „Твърдо вярвам, че трябва да има разделение в този момент на властите, т.е. едни да бъдат на „Позитано“ и да работят за партията, други – в изпълнителната власт, трети – в законодателната власт. Това е един общ отбор с различни задачи“, заяви той.

Борислав Гуцанов, за когото се смята, че има по-силни позиции в кабинета и се счита за новия лидер на БСП, коментира: „Нека да мине изборът, тогава всеки един да си вземе своето решение какво трябва да прави“.

Той отбеляза, че това е сложно правителство и с една сложна конфигурация на партиите, които участват в него, което обаче може да бъде и положителен елемент, защото всяка една партия защитава своите виждания и в диалогов режим би дало положителен ефект за развитието на страната.

Според Борислав Гуцанов в предходния ден на конгреса е имало много енергия и много интересни виждания по политиката, която БСП трябва да води. Вече остава само изборът, допълни той.

Имаше и промени в устава, една от част тях се приеха, други – не. Отмени се прекият вот, това беше виждането на делегатите на конгреса, но останаха мандатите и за партийните органи и за народните представители, което показа, че БСП проявява своята мъдрост и разбира, че трябва да се внимава, когато се правят определени промени, защото една промяна оказва влияние и на много други процеси, които се случват в организационен план, заяви Гуцанов.

Според Кирил Добрев ще се отрази добре на партията премахването на прекия избор. „Слагаме край на лидерството, това лидерство, което води до отлепване от земята и от основните структури на партията. Партията се връща към онзи режим на работа, който беше преди години, т.е. избираме председател на Националния съвет, който е пръв сред равни“, заяви той.

Попитан защо не се е кандидатирал за лидерския пост, Кирил Добрев каза: „Моето време за председател беше преди пет години и смятам, че ако тогава имахме други решения, днес нямаше да сме в това положение“.

Добрев отбеляза, че и в първия ден на конгреса не е било споменато името на бившия лидер Корнелия Нинова. Което означава, че един петгодишен период в партията, тъмен, който я доведе и до идеен, и до организационен разпад, и днес в ръцете на всички нас е възстановяването на партията, допълни той.

 

оставете коментар

Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране