„Дойче веле“
„Залезът на Бойко Борисов е видим чак в Брюксел“ – под това заглавие известният германски журналист Франк Щир анализира ситуацията в България и управлението на Бойко Борисов.
Статията му в политическото списание „Цицеро“ припомня, че бившият бодигард на Тодор Живков е дошъл навремето на власт с обещанието да превърне в свой приоритет борбата срещу корупцията и организираната престъпност.
Изданието споменава за мащабните акции с гръмки имена като „Октопод“, „Наглите“, „Килърите“, „Пеперудите“ и други, след които, по думите на Щир, стотици хора са били задържани, но само незначителна част от тях – осъдени.
„След офанзивата на Борисов срещу организираната престъпност, Европейският съд по правата на човека в Страсбург издаде множество присъди срещу България, а съответните парични обезщетения излязоха доста скъпо на българския данъкоплатец“, коментира германският журналист.
Докладът на ЕК и реакцията на ГЕРБ
Франк Щир отделя специално внимание на начина, по който премиерът реагира на последния доклад на ЕС за върховенството на закона в България. Журналистът посочва, че обичайно докладите на ЕК за България са писани на „пухено мек дипломатичен език“, а съставителите им той саркастично нарича „майстори на балансирания изказ“. Пример за това била и частта, посветена на България в най-новия доклад от Брюксел. И този път Брюксел успя да види известен напредък в съдебната реформа в България.
„На доклада от Брюксел партията на Борисов – ГЕРБ – реагира със собствен, твърде странен прочит“, не крие учудването си и журналистът Кристиян Лимперт. В репортаж за германската обществена телевизия АРД, озаглавен „Попътен вятър за демонстрантите в България“, се казва, че от ГЕРБ са изтълкували доклада като потвърждение за успешно сътрудничество с Еврокомисията и одобрение за досегашната борба срещу корупцията.
„Тъкмо затова и сега на Бойко Борисов не му беше никак трудно да обещае, че ще изпълни всички препоръки от Брюксел. Но този път неговата ситуация е коренно различна“, коментира по същата тема и Франк Щир. Той изброява и множеството скандали около премиера – като изтеклите записи на подслушани телефонни разговори, снимките от спалнята на Борисов с чекмеджето, пълно с банкноти от по 500 евро – „които предизвикаха голям отзвук в международните медии, без обаче да бъдат разследвани от българската главна прокуратура“, уточнява германският журналист.
„Борисов демонстрира невъзмутимост и се опитва да печели време“, четем в репортажа на германската общественоправна телевизия АРД. „Той отхвърля журналистически искания за интервюта, а в своите включвания на живо във Фейсбук се представя като загрижен баща на народа, управлява сам своя джип, слиза на различни места и приема поздравите на възторжената тълпа, разпитвайки за здравето на хората.“
Вече дори и евродепутатите от задните банки научиха за скандалите
Проблемите на България обаче вече намират широк отзвук в международния печат. Поради нестихващите протестни демонстрации Европа и светът научиха за огромен брой корупционни скандали, които пораждат сериозни съмнения дали правителството на Борисов зачита върховенството на закона, пише Франк Щир. „Даже депутатите от задните банки в ЕП междувременно разбраха, че български държавни служители в министерството на транспорта са въртели със замах търговия с шофьорски книжки, че политици могат да си купуват луксозни апартаменти на смешно ниски цени, както и че „Осемте джуджета“ не е заглавие на приказка, а шокиращ трилър за изнудване“, посочва още германският журналист в статията си за „Цицеро“.
Изводът, който Щир прави, гласи: „Между приказките на Борисов, че се придържа към върховенството на закона, и действителната ситуация в тази балканска страна зее пропаст, която просто няма как да не бъде забелязана. Колко дълбока е тя явно ще се опитат да измерят на заседанието на Европейския парламент на 5 октомври, както и през ноември, когато Европейският съвет ще се занимава с тази неприятна тема.“
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране