Седмица след изборите за нов парламент основният въпрос отново е „кой“. В обръщенията си след изборите премиерът се извини два пъти на медиите, но не стана ясно за какво. Може би защото извинението бе направено пак през социална мрежа, а той бе недостъпен за въпроси. Лидерът на втората политическа сила Слави Трифонов също един вид се извини, че не застава пред избирателите, после им благодари, но пак през социалните мрежи. Това сякаш се превръща в тенденция – политиците да не говорят с журналистите. Защо се опитват да ни управляват с монолози през социалните мрежи и от какво е лишено обществото, когато медиите са изключени като посредници между властта и хората, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ журналистът и политик Асен Агов:
Фейсбук и държавата
„Бедата е в това, че във фейсбук хората живеят в балони на единомишленици и когато някой се опита да бъде критичен към онова, което те пишат там, те го изключват. Това е дълбоко несвободно. Преди години мислех, че има полза от този вид самодейна журналистика, сега виждам, че няма никаква полза. Защото се злоупотребява с вниманието на хората. От тази гледна точка отчитането на нашите властници досега би трябвало да става в парламента, а не във фейсбук. Видяхме как точно във фейсбук може да се генерира насилие, омраза и радикализъм.“
Тези избори не решиха кризата
„Ние живеем 12 години в постоянна политическа криза. Това изтезание над България ще остави страхотно наследство. Скоро ще разберем колко трудно може да се изтрие онова, което ни причиниха. Изборите, които минаха сега, са само началото на решенията. Ето, премиерът в рамките на тези няколко дни след изборите направи няколко коренно различни предложения, но във всяко от тях имаше заден план и във всеки заден план се вижда, как той иска да съхрани властовите си позиции, независимо че казва, че може да се направи кабинет и с друг премиер. Тези игри показват следното – Борисов е стресиран от изборния резултат.“
Приключи ли ерата „Борисов“
„Не, не мисля, че толкова лесно ще приключи тази ера. Тази прибързаност в назначаването на нови бордове в така наречените „публични компании“, това означава, че се прави опит чрез административни мерки да се контролира властта. Само че Борисов трябва да знае, че новоназначените много бързо забравят предишните си зависимости и се нагаждат към онова, което се иска от тях. Такива администратори винаги са с властта, а властта очевидно няма да е с Борисов повече.“
Да спрат ли да му вдигат телефона
„Във всички случаи се чудя какво той би могъл да каже, ако му вдигнат телефона и направят интервю с него. Той е свикнал да се хвали, защото няма кой друг да го похвали, защото хората виждат кризата, в която се намираме и как кретаме на опашката във всички сфери и нашите неясни успехи остават изговорени само от Бойко Борисов в социалните мрежи, където никой не може нищо да го попита.“
Вината на медиите политиците да не общуват с тях
„Медиите, като посредник, трябва да възстановят доверието към себе си, защото то е разрушено, точно както комуникацията между гражданите и властниците и всичко останало в държавата. Властници са, защото те се грижат само за собственото си оцеляване, а не за добруването на хората. Но медиите ще преживеят много труден преход към това да възстановят доверието към тях. Защото много малко са журналистите с ясна позиция, с желание да показват истината и да задават въпроси. Другите, предпочетоха удобството на това да съхранят работата си, а това е тежко насилие върху свободата на мисълта и словото. Слугинстването надделява. Оглушителното мълчание на медиите трябва да бъде заличено и на тях им предстои тежък преход, например от тук нататък те трябва да следят кой как изпълнява предизборните си обещания и да питат. Да не оставят да бъдат зачеркнати, както например бяха по време на предизборната кампания от Слави Трифонов и Бойко Борисов. А за политиците, чуденето трябва да приключи и да се направят промени, които гарантират честна съдебна система, прокуратура, която служи на гражданите и пирамидата на сегашната власт да се разтури. Вероятно това ще стане с нови избори, защото новоизбраният парламент с резултата си е изчерпан като възможност за управление.“
Bnr.bg
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране