12.06.2020 | 15:24
Защо властта избяга от дебата за КОВИД-19?
Хората от НОЩ са наясно, че по много от въпросите, свързани с коронавируса не са съвсем наясно, както и че немалка част от решенията им са били неправилни

Петима лекари поканиха членовете на Националния оперативен щаб (НОЩ) на публичен дебат по всички въпроси, свързани с КОВИД-19. Петимата са с различни специалности, работят на различни места, живеят в различни градове и се познават помежду си кажи речи покрай разпространението на коронавируса и изразените позиции. Близките възгледи за КОВИД-19 са това, което ги свързва и поставя в един отбор.

Обратно членовете на щаба се познават отлично по между си от години, а в последните три месеца са почти всеки ден заедно и ежедневно са се занимавали с коронавируса. Доцент Кунчев е Главен държавен здравен инспектор, а професор Кантраджиев директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Длъжностите им предполагат, че би трябвало да са най-компетентните хора в страната по въпросите на превенцията и контрола на заразните болести. Служебно те разполагат с цялата налична информация от страната и имат зад гърба си голяма администрация. Теоретично погледнато те би трябвало без проблем да спечелят дебата срещу другите, които с изключение на доцент Мангъров, само инцидентно се занимават с епидемиология и заразни болести.

Въпреки това, членовете на НОЩ избягаха от дебата. Аргументът на Кунчев за единоначалието е невалиден, защото опонентите му не оспорват властта му. Единоначалието няма да се промени с провеждането на дебат. Могат да се променят възгледите на единоначалника. Още по нелепо е обяснението за някакви тайни СМС-и, защото дори и да има такива, това е просто още един повод да натриеш носа на опонента.

Тук трябва да кажем, че бидейки част от политическата и административна власт в страната, членовете на НОЩ са задължени да информират и обсъждат с обществеността своите решения. Властовата им позиция ги задължава да приемат дебата, не защото го дължат на лекарите, които ги поканиха, а защото го дължат на гражданите, които им плащат заплатите, осигуровките и всички привилегии. Ето защо в този случай отказът да се дискутират проблемите и да се отговори на въпросите е равносилен на отказ от изпълнение на служебните им задължения и е основание да им бъде потърсена отговорност.

Защо въпреки, че са служебно задължени и на теория по-добре подготвени, Кунчев, Кантарджиев и компания отказаха да дебатират?

Отговорът на този въпрос можем да намерим, ако разгледаме дейността на щаба през последните три месеца. Оценката на епидемичната ситуацията беше и си остана обща и неясна. Прогнозите им по правило не се сбъдваха, а не рядко бяха грубо погрешни. Това винаги създава несигурност и страх. Създаденият от премиера, макар и за кратко алтернативен щаб не помага за повишаване на увереността им.

Хората от НОЩ са наясно, че по много от въпросите, свързани с коронавируса не са съвсем наясно, както и че немалка част от решенията им са били неправилни. В един дебат с професионалисти, това може да стане болезнено ясно за цялото общество и да навреди на самооценката, че сме взели най-успешните мерки в света.
Това прилича да е истинската причина за бягството от дебата.

Czpz.org

оставете коментар

Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране