09.05.2019 | 11:04
Защо затъналите в дългове гърци могат
ДДС на храните в Гърция пада на 13 на сто
Стоян Велев

Защо Гърция може – страна със 150 % от БВП външен дълг,  да свали ДДС на  храните ,  което  бе вдигнато по нареждане на МВФ, да свали и други  данъци. Защо Румъния свали ДДС на храни до 9 %. И двете страни са в ЕС. А в България не може. Говорим си постоянно за вдигане на жизнения стандарт. НСИ отчита, че 1.5 млн български граждани са под социалния минимум  с мизерните 380 лева на месец.
По-ниското ДДС според икономисти ще вдигне потреблението и респективно  ще се отрази на вдигането на жизнения стандарт. Фискалистите у нас обаче не дават.  Мотивите – ще се  намали приходната част на бюджета на държавата.

Помните, преди година финансовият  министър Владислав Горанов каза в национален ефир, че дискусията за диференциация на ДДС пред него не стои на дневен ред. Това можело да се случи при някой друг министър на финансите, не  докато той е начело на МФ.

Приятелят на нашия премиер Борисов Алексис Ципрас, премиер на Гърция от обърканата в посланията си лява партия СИРИЗА , която губи подкрепа, се вдигна на крака като обяви, че правителството му  ще прокара промени, според които ДДС на храните ще бъде свалено от 24 %  на 13 %, ще бъде понижен наполовина и енергийният данък, който от 13 % пада на 6 на сто, с 2 на сто пада и данъкът на хотелиерите-от 13 на 11 %.

България не е в режим на наблюдение като  Гърция. Финансите на  държавата, както казват управляващите, са повече от стабилни, събираемостта на данъците е стабилна,  фискалният резерв е достатъчен, валутният борд ни пази от грешки.

Е  тогава не може ли да си позволим малко да се отхлаби  държавната хватка върху бизнеса и  всички  работещи. С особена сила тази хватка се прилага върху основния бизнес – малкият, който пълни бюджета за магистрали и други  големи строежи.  Не казваме нищо лошо за магистралите-те безспорно са важни за развитието на държавата.

Само че  „кръговото“ ни движение  е силно омагьосано – след двадесетина години все по-малко българи ще се движат по тях.

И ще са все по-прости и необразовани.  Защото и книгите са ни прекалено скъпи.

оставете коментар

Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране