Господин Гриша Ганчев и г-н Данаил Ганчев се оттеглят от управлението на ЦСКА. Притежаваните от тях акции са прехвърлени безвъзмездно на фондация „Национален Фонд за Спорт, Култура, Изкуство и Наука“ – с това съобщение ЦСКА обяви оттеглянето от клуба на собственика Гриша Ганчев и неговия син Данаил, който също участваше в управлението.
Това се случва след осем години, в които фамилия Ганчеви се зае с издръжката на клуба.
За подобен ход се говореше отдавна неофициално във фенските среди, както и в публичното пространство. Слуховете обаче се засилиха преди ден, когато в Инстаграм Гриша Ганчев обяви какъв е балансът на ЦСКА срещу „Левски“ в последните осем години.
„Толкова за осем години! Изиграни 26 мача, 11 победи за ЦСКА, 11 равни мача, 4 победи за ТЯХ“, написа досегашният собственик.
Ганчев пое ЦСКА през 2015 г., след като се оттегли от „Литекс“ (Ловеч). По онова време червените играеха във „В“ група, а година по-късно след фалит на клуба и със сложна юридическа трансформация с участието на „Литекс“ (чието търговско дружество стои в основата) и „Етрополе“ беше създаден „ЦСКА-София“. По-късно Българският футболен съюз (БФС) призна клуба и го покани в новосформираната Първа лига.
Оттеглянето му пък идва месец преди края на сезона, когато ЦСКА е на второ място, на 10 т. зад лидера „Лудогорец“, който е само на един мач от спечелването на 13-а поредна титла. След 10 дни ЦСКА гостува именно в Разград.
За осем години толкова
По време на управлението на Ганчев клубът премина през трансформация и дълъг процес на процедури извън терена. Първо беше купена старата емблема през 2019 г. за близо 8 милиона лева, а две години по-късно ФИФА и Спортният арбитражен съд (КАС) признаха клубът на Ганчев („ЦСКА-София“) за наследник на ЦСКА.
По-късно и името беше променено с премахването на прословутото тире.
На футболния терен ЦСКА имаше големи битки с „Лудогорец“, но така и не успя да пребори отбора от Разград, завършвайки шест пъти на втората позиция.
За този период ЦСКА спечели два пъти Купата на България – през 2016 г., когато все още старият клуб беше все още във В група (при аматьорите – бел. авт.) и през сезон 2020-2021, когато победи „Арда“ във финала.
Още през 2016 г. пък Ганчев заяви, че „има мисия с ЦСКА“, като крайната му цел е клубът да има нов стадион, база, работеща школа и добър отбор.
Седем години по-късно (през април 2023 г.) ЦСКА представи план за реконструкция на стадион „Българска армия“ за 90 милиона лева след създаване на съвместно дружество с държавата. През декември 2023 г. червените изиграха последния си мач на стадиона, а в началото на 2024 г. започна демонтажът на „Българска армия“.
Между 2016 и 2024 г. Ганчев няколко пъти заплаши, че ще се оттегли от управлението на ЦСКА, като това се случи след протести на феновете срещу ръководството и някои демонстрации. Многократно влизаше в конфликт с ръководството на Българския футболен съюз (БФС), ръководството на „Лудогорец“, а в края на 2023 г. обяви, че „в битката за титлата пак ще се купуват мачове“.
„След като поеха и спасиха клуба в най-тежкия момент в историята, те върнаха емблемата на ЦСКА отново на стадион „Българска армия“. За тези осем години отборът се класира в групите на европейските клубни турнири два пъти и записа паметни победи над съперници като „Рома“, „Базел“ и „Виктория Пилзен“ и успя да обърне негативната статистика във вечното дерби. Тренировъчната база на ЦСКА в Панчарево бе модернизирана, като тя и стадион „Българска армия“ станаха собственост на клуба. Най-важната лична победа на г-н Гриша Ганчев и на г-н Данаил Ганчев остава получаването на разрешително за строеж на нов, модерен, многофункционален стадион „Българска армия“, добавиха от ЦСКА в съобщението за напускането на Ганчеви.
Собствеността на клуба и бъдещето пред ЦСКА
След оттеглянето на Ганчев ЦСКА става еднолично собственост на фондация „Национален Фонд за Спорт, Култура, Изкуство и Наука“. Акционерът влезе в клуба през февруари 2023 г. По онова време управител на фондацията беше Данаил Христов Илиев, който пък е съдружник в „Инбет груп“ – един от лицензираните букмейкъри.
Илиев е свързан с компанията „Уинбет“, която пък е генерален спонсор на ЦСКА.
Също така фондацията е собственик на „Фонд спорт“ ЕООД, чийто управител Ангел Борисов пък стана официален представляващ на смесеното дружество „Спортни имоти Българска армия“, учредено между футболния клуб и държавата (в лицето на спортното министерство) за модернизирането на стадиона.
Дни по-късно „Фонд Спорт“ и „Литекс“ АД (на Ганчев) станаха акционери с по 50% дял в „Спорт инвестмънт“, която стана собственик на ЦСКА, както показва и справка в Търговския регистър.
„Оттук нататък, целите пред ЦСКА остават същите, а работата по всички проекти като построяването на нов „армейски“ дом и модернизацията на базата в Панчарево, която беше започната преди години, продължават по план и в график. Както досега, оперативното ръководство на клуба ще се осъществява от двамата изпълнителни директори на отбора Филип Филипов и Стоян Орманджиев“, обявиха от ЦСКА след оттеглянето на Ганчев.
В съобщението на клуба никъде не се споменава Христо Стоичков, за когото дълго време се твърдеше, че притежава 20% от акциите. Справка в Търговския регистър показва, че той не присъства по никакъв начин сред акционерите на клуба.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране