06.06.2019 | 12:43
Борисов предлага партийната субсидия да стане 1 лев на глас (видео)
Парите щели да отидат за детски градини, обмисля се премахване на ДДС за книгите

Министерският съвет внесе в парламента проект за намаляване на субсидията за партиите до 1 лев за глас. Това обяви в четвъртък сутринта премиерът Бойко Борисов, който се появи лично в Народното събрание, за да оповести предложението.

В проекта на МС е записано, че намаляването на субсидията трябва да влезе в сила от 1 юли тази година. Сега партиите, които имат резултат от над 1% на избори, получават малко над 13 лева на глас, въпреки че по закон сумата е 11 лева.

Борисов обясни, че парите, които ще се ще се спестят от субсидите за партиите, ще отидат за строителство на детски градини и ясли. “За книгите може да направим да няма данък (ДДС), защото образованието на нас винаги ни е било приоритет“, каза той.

С намаляването на партийните субсидии до 1 лв. на действително получен глас за партиите ще се отговори на обществените очаквания за по-малко разходи от държавния бюджет за финансиране на дейността на политическите партии и коалиции, се казва в официалните мотиви на МС. Там е посочено, че бюджетната икономия за второто полугодие на 2019 г. би възлязла в размер на 14.6 млн. лв. Според финансовия министър Владислав Горанов обаче икономиите до края на годината щели да са 16-18 млн. лв, а за следващите години – около 35 млн. лева годишно.

„Накрая партиите ще станат собственост на бизнесмени“

“Много се наслушахме на популизъм. Накрая ще стане като в Чехия, милиардерите и олигарсите ще управляват, а партиите ще станат собственост на бизнесмените. Нали знаете в една лудост, който се обяви срещу лудите, само го обявяват за луд. Затова вчера взехме решение на Министерския съвет, обсъдихме го и в групата (на ГЕРБ), за да го защитя и го входирахме в парламента – субсидията да стане 1 лев на глас. Да видим тогава как ще се оправят партиите в следващите години, как ще ви плащат на изборите (на медиите), как ще плащат на социолози, политолози и всичко останало. Сиреч, няма да търпя повече върху ГЕРБ да се упражнява, който и да било“, каза премиерът в парламента.

Той допълни: “Аз бих на изборите за кмет (на София) без нито един лев и без партия. За радост тогава (германските фондации) “Ханс Зайдел“ и “Конрад Аденауер“ се погрижиха да структурираме партията“.

За останалите искания за намаляване на ставките по ДДС, Борисов беше против.

“Те вече всичко, което им се яде и им се пие, предлагат да е без данък. Аз ако съм журналист, ще им задам следния въпрос: Защо за толкова години управление на БСП и ДПС не направиха това. Защо сега казаха, че има пари в държавата, а преди при тях нямаше? Орешарски и Станишев защо не махнаха данъка? Ние сме добри стопани и събираме много пари за държавата“, каза премиерът.

Инициативата му за намаляването на субсидиите очевидно е спонтанна, защото в същото време ГЕРБ защитаха в парламента законопроект, който утвърждава плащането от 11 лева на глас за партиите.

Горанов: Страхувахме се от зависимост, но и ГЕРБ може да играе несистемно

Финансовият министър, който се появи в парламента с Борисов, също коментира предложението на кабинета за субсидии от 1 лев на действителен глас. Той повтори премиерската теза, че намаляването може да доведе до зависимости. Обясни, че досега ГЕРБ винаги защитавали тезата, че „партиите трябва да имат разумен и предвидим начин на финансиране, че да не изпадат в зависимости“.

„Ние се страхуваме от зависимост, затова сме подкрепяли досега това ниво на партийни субсидии. Но след като колегите от другите партии не се страхуват, ние не сме по-лоши от тях, ще се справим“, каза Горанов.

По думите му системните партии в парламента са започнали да играят несистемно, а „ГЕРБ ще покаже, че и тя може“.

„След като колегите от БСП решават точно с тази тема да печелят позитиви, ние ще им предложим тази възможност. Винаги като министър на финансите съм защитавал, че партийните субсидии трябва да бъдат достатъчни, така че партиите да бъдат относително независими, да могат да финансират структурите си и определени политически действия. Но щом един референдум показа подобно настроение в българското общество, след като ние като политици успяваме да ги настроим срещу нас, нека да видим как може да се прави политически модел с 1 лв“, каза той.

Въпросът с намаляването на партийната субсидия бе поставен по време на референдума, организиран от „Шоуто на Слави“ през 2016 година. Мнозинството от българите подкрепиха предложението за драстично намаляване на субсидиите за партиите, но референдумът не постигна резултат, който да го направи задължителен. След това ГЕРБ и БСП обявиха, че подкрепят позицията на гражданите, но до намаляване на субсидиите не се стигна.

През последните две години парламентът на два пъти гласува запазването на сегашните партийни субсидии, включително с подкрепата на ГЕРБ. Въпросът отново бе поставен преди месец от шоумена Слави Трифонов, който разкри, че от години партиите получават субсидия, която е над определената в закона сума от 11 лева на глас.

Върховната административна прокуратура (ВАС) извърши проверка и обяви, че има данни за извършено престъпление от служители на Министерството на финансите по казуса. Според оповестените от прокуратурата данни, субсидията за петте представени в парламента формации е била 38.684 милиона лева или с 6.519 милиона повече от необходимото. Финансовият министър Владислав Горанов и ГЕРБ твърдят, че всичко е законно.

оставете коментар

Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране