
Най-дългият железопътен тунел не само у нас, но и на Балканите, който се строи край Вакарел, се движи и са необходими още средства за укрепването му. Това съобщи вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов, без да посочи още колко пари трябват. Уточни единствено, че ще бъде обявена нова обществена поръчка.
Гроздан Караджов направи във вторник проверка на изграждането на жп участъка от Елин Пелин до Костенец (20 км), където се строи най-дългият тунел – две тръби, всяка с дължина от около 6.7 км.
Отсечката е част от железопътната магистрала „Тракия“ от София през Пловдив до Бургас. Нейното строителство започна през 2007 г. и по план трябваше да приключи до 2023 г., което не се случи. Сега новият пусков срок е 2030 г.
Финансирането идва основно от еврофондовете по линия на оперативните програми „Транспорт“ три последователни програмни периода.
Договорът за 20-километровия участък между Елин Пелин и Костенец беше подписан в края на 2019 г. на цена от близо 600 млн. лв. с ДДС. Първоначалният срок за изграждането беше 6 години, но бе удължен с още година. В същото време стойността му нарасна с още 180 млн. лв. с ДДС и вече е близо 780 млн. лв. с ДДС за 20 км железен път и тунел от общо 13 км. Договорът е индексиран съгласно приетата методика от Министерския съвет заради инфлацията, поскъпването на строителните материали и заплащането на работниците. Това показа проверка на Mediapool в профила на купувача на НКЖИ.
Строител е обединението ДЗЗД „Джен-Дуй жп Елин Пелин“, в което влизат две турски фирми. Това са „Дженгиз Иншаат Санайи Ве Тиджарет Аноним Ширкети“ АД и „Дуйгу Мюхендислик Иншаат Туризм Дъш Тиджаред Ве Санайи Лимитед Ширкети“ ООД. Те са големи и имат опит в изграждането на подобни съоръжения. Участвали са в строителството на новото летище в Истанбул, а „Дженгиз“ беше част и от консорциума построил магистрала „Люлин“ (19 км), която днес е част от магистрала „Струма“ (София – ГКПП „Калотина“). Досегашният опит показва, че най-вероятно те ще спечелят и новата обществена поръчка за укрепването на тунела за неясно колко милиона.
Има ли проблем с тунела?
Въпреки че се строи вече пета година, до днес нито един транспортен министър не е съобщавал за проблеми при изграждането на тунела. Днес обаче Гроздан Караджов, заедно с председателя на парламентарната комисия по транспорт Кирил Добрев (БСП), обрисуваха апокалиптична картина и бездействие от страна на транспортните министри през последните три години.
„Причината да дойда още в първия си месец на поста си тук са данните, които получих за тежкия проблем, с който се сблъскваме – лош конструктивен проект, вероятно базиран на лоша геология, който три години се мъчат да го залепят, за да го закърпят по някакъв начин, но това решение не издържа и сега се налага да действаме спешно във възможно най-кратки срокове да намерим и юридическо, и финансово решение“, каза Гроздан Караджов пред журналисти.
Преглед на публикуваните документи по обществената поръчка показва, че „по време на строителството се събират данни за фактическите геоложки и хидроложки условия, въз основа на които се коригират проектните решения, свързани с конструкцията на тунелната облицовка, укрепването на забоя, използваната технология и механизация„. Така в края на май 2023 г. е подписано допълнително споразумение между НКЖИ и турския консорциум за използването на пет вида крепежни елементи, за които са платени допълнително над 85 млн. лв. с ДДС.
Сега обаче Караджов обясни, че е проектиран лек крепеж за тунела, почвата отвътре е глина и пясъци и започва да не издържа. „Целият е на вълни, поддава и се движи„, каза транспортният министър.
Проблемът е от 3 години и никой не го е решил из основи, заяви Гроздан Караджов. Сега обаче вече е намерено конструктивно решение на проблема. Изпробвано е в 50-метров участък на едната тръба. Оприличи новото решение за укрепване на тунела като „шахматна дъска“, която издържала всички тестове и предстои да се направи трето проектиране, обясни Караджов.
Нова обществена поръчка
Така днес „просто някой трябва да плати сметката“, каза председателят на парламентарната комисия по транспорт Кирил Добрев пред журналисти.
„Ще се търси ново юридическо и техническо решение (на проблема – бел. ред.), но то трябва да бъде остойностено, след което ще се търси диалог с Министерството на финансите. След това ще се подготви нова процедура„, допълни Гроздан Караджов.
С колко още ще се оскъпи тунелът не е ясно, но транспортният министър се надява още тази седмица да излезе с някакво предложение по въпроса. Тази седмица се очаква парламентът да приеме държавният бюджет на първо четене в зала.
Тъй като са „достигнати лимитите за непредвидени работи – тоест те са били използвани съвместно и с европейската програма, която го финансира, включително и специален анекс, сключен преди година“, ще се върви към обявяването на нова обществена поръчка, каза Караджов. Това няма да спре работата по строителството на тунела, допълни той.
За да бъде достигнат лимита от още 50% спрямо първоначалната цена по договор, съгласно Закона за обществените поръчки, има свободни още около 100 млн. лв., показват публикуваните документи.
Целта е 2029 г. да пуснем тунела и да тръгне железницата, защото това е част от проекта за бързи влакове, които да тръгват и да идват навреме, отбеляза Гроздан Караджов. Той уточни, че за останалите участъци от железопътната магистрала „Тракия“ няма проблеми.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране