Партия ДСБ остава част от коалиция “Продължаваме промяната-Демократична България”, а “Да, България” все още не е обявила окончателното си решение – дали ще се яви на изборите с обединението, или сама.
В края на миналата седмица “Да, България” излезе с позиция, в която настоява за отпадане на квотния принцип при редене на листите, въвеждане на качествен критерий за оценка на кандидат-депутатите, както и за привличане на нови лица. Това е условие на партията, за да остане част от коалицията. “Да, България” даде срок за преговори с останалите партии в обединението до днес.
“Ние вече имаме одобрен драфт на коалиционно споразумение между трите сили. Той е одобрен от поне две седмици с всички редакции от преговорния екип, който е излъчен и от който съм част. Вътре има някои нови механизми за съвместна работа, които да надградим над досегашните проблеми”, каза в понеделник вечерта пред бТВ Лена Бориславова от ПП.
По думите ѝ в коалиционното споразумение са залегнали обективни критерии за подредба на листите – принос на досегашните депутати към дейността на парламентарната група, принос към локални каузи, към дейността на съответната партия, работа по законопроекти, разговори с професионални общности. Предвиден е и коалиционен съвет в състав от 8 човека – по четирима представители от двете страни, както и че за първи път коалицията ще има двама официални говорители.
И докато в “Да, България” още мислят какво решение да вземат – да остане в ПП-ДБ, или да напусне коалицията, във вторник ДСБ призова за единство и показа, че остава част от обединението.
“Оценяваме единството и устойчивостта на коалицията “Продължаваме промяната – Демократична България”, като основен фактор за създаването на антикорупционно евроатлантическо мнозинство. Убедени сме, че само редовно правителство, основано на тези принципи, ще направи България силна и богата държава в обединена Европа. Приемаме, че умишленото и повтарящото се бягство от отговорност за съставяне на редовно правителство, задълбочава и подхранва политическата криза”, се казва в позиция на ДСБ.
Ето какво гласи цялата позиция на ДСБ:
“В момент на тежка политическа криза, ние от Демократи за силна България, се ангажираме с отговорността да предложим пътя към сигурно и проспериращо бъдеще за България.
Оценяваме единството и устойчивостта на коалицията „Продължаваме промяната – Демократична България“, като основен фактор за създаването на антикорупционно евроатлантическо мнозинство. Убедени сме, че само редовно правителство, основано на тези принципи, ще направи България силна и богата държава в обединена Европа.
Приемаме, че умишленото и повтарящото се бягство от отговорност за съставяне на редовно правителство, задълбочава и подхранва политическата криза.
Осъзнаваме, че част от системните партии в страната, целенасочено отказват да носят политическата отговорност, с която е натоварено редовното правителство, и допускат страната да се ръководи от контролирани от тях служебни правителства.
Сега, повече от всякога, е нужно да покажем отговорност към държавата и нацията!
Нашата визия за управлението на страната включва следващо програмно коалиционно и антикорупционно управление, основано на принципите на евроатлантическото развитие, сигурността, спокойствието и благополучието на нацията, защитата на националните интереси и патриотизма.
Ангажираме се да положим всички усилия за изграждането на стабилна политическа конструкция чрез широка подкрепа и сътрудничество с всички парламентарно представени проевропейски и реформистки партии, които са готови да споделят отговорност в името на националната стабилност и благополучие.
Убедени сме, че само стабилно парламентарно мнозинство, създадено след честен, компетентен и отговорен преговорен процес, който да приключи с подписване на политическо споразумение, може да бъде гарант за това общо усилие.
За нас спокойствието и благополучието на българските граждани е в центъра на правенето на политика. Като част от този разговор от “Демократи за силна България” ще търсим подкрепа за:
– активно участие в европейските и трансатлантическите инициативи за икономически растеж, технологичен напредък и устойчиво развитие;
– разширяване на сътрудничеството с партньорите ни в Европейския съюз и НАТО;
– продължаване на съществуващите и развитие на нови съседски междудържавни отношения, основание на взаимното уважение и спазване на подписаните договорености;
– повишаване на вътрешната сигурност чрез ефективно функционираща правораздавателна система и борба с корупцията.
Ние вярваме в силата на обединението.
Заедно можем да постигнем повече. За силна България в обединена Европа!”
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране