Турция започна военната си операция източно от река Ефрат в Сирия срещу силите на сирийските кюрди, които според турските власти са терористи, съобщават световните информационни агенции. Началото на операцията беше обявено от турския президент Реджеп Тайип Ердоган, като целта ѝ била да се ликвидира „терористичния коридор“. Операцията бе назована „Извор на мира“. Според Ердоган операцията се провежда не само срещу милициите на сирийските кюрди, които според Анкара са свързани със забранената в Турция Кюрдска работническа партия (ПКК), но също така и срещу терористите от ДАЕШ („Ислямска държава“). Нашите цели са да унищожим терористичния коридор, който се опитват да създадат по южната ни граница и да установим мир и спокойствие в региона, написа той в Туитър.
Турска авиация и артилерия е започнала да поразява позиции в Сирия веднага след обявлението на Ердоган. Според сирийската държавна телевизия турската армия е извършила бомбардировки по град Рас ел Айн в северозападната част на провинция Хасака, също така е било ударено село Ал Маджараф в покрайнините на града и позиции на сирийските кюрди в Ал Машраф и Харбат ал Банат. Според телевизия „Ихбария“ се наблюдава бягство на бежанци от град Рас ел Айн, където американски войски имаха присъствие до понеделник, и се намира на стотици километри източно от река Ефрат. Западно от нея бойци, подкрепяни от Анкара, владеят обширни територии край границата.
Очевидци твърдят, че и в Тел Абяд, на стотина км западно от Рас ал Айн, жители масово са напуснали града. Между Тел Абяд и Рас ал Айн се очаква да е първият етап на операцията. Водените от кюрди Сирийски демократични сили(СДС) потвърдиха военната операция. Пресцентърът им съобщи, че военни самолети вече бомбардират Североизточна Турция и се създава „огромна паника“. Според СДС е нужно създаването на „зона, забранена за полети“ за предпазване от турска агресия. „Двама цивилни загубиха живота си, други двама бяха ранени при турски въздушни бомбардировки“ срещу селище западно от пограничния район Рас ал-Айн, съобщиха от Сирийските демократични сили в късния следобед.
В района на турско-сирийската граница са разположени гаубици, бронирана техника и около 5000 военни от различни поделения в цяла Турция. Смята се, че фронтът на операцията ще бъде около 120 км, а дълбочината на проникване – 30 км. Така общата площ, която се очаква да бъде овладяна от турската инвазия, е около 3500 кв. км. Главни цели на операцията са сирийските градове Рас ал Айн и Тел Абияд.
Малко преди началото на офанзивата турският президент Реджеп Тайип Ердоган разговаря по телефона с руския си колега Владимир Путин. По-рано външното министерство в Дамаск остро осъди турските действия като нарушение на международното право и на резолюциите на ООН, които уважават сирийския суверенитет и териториална цялост. Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер призова Анкара да прекрати военната си офанзива в Северна Сирия, започнала по-рано през деня. „Призовавам Турция, както и останалите участници, да действат сдържано и да спрат операциите“, каза той пред Европейския парламент. Брюксел няма да плаща за каквато е било „безопасна зона“, която Турция може да се опита да установи, подчерта Юнкер.
Турция вече проведе на територията на Сирия две военни операции досега – „Щит на Ефрат“ и „Маслинова клонка“. В резултат беше създадена буферна зона за сигурност между пограничните градове Азаз и Джараблус, а също така беше окупиран Африн.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова в сряда Турция да прояви „сдържаност“ в своята операция срещу кюрдските сили в Сирия, като предупреди, че борбата срещу групата на „Ислямска държава“ не трябва да бъде изложена на риск. „Разчитам на Турция да действа сдържано и да гарантира, че придобивките, които постигнахме в борбата срещу ИД, не са застрашени. Ще обсъдя този въпрос с президента Ердоган в петък“, каза Столтенберг.
Франция „остро осъжда“ офанзивата на Турция в североизточната част на Сирия, заяви министърът по европейските въпроси Амели дьо Моншален минути след началото на трансграничните удари на Анкара. Дьо Моншален заяви, че Франция, Германия и Великобритания работят по съвместна декларация, „която ще бъде изключително ясна по факта, че много остро осъждаме“ турската кампания срещу кюрдските сили в североизточна Сирия.
Председателстващият Съвета за сигурност на ООН, посланикът на Южна Африка Джери Матюс Матила, призова в сряда Турция да „защити цивилните граждани“ и да упражнява „максимална сдържаност“ във военните си операции в Сирия. Матила изрази надежда, че Съветът може бързо да се срещне по ситуацията, но подчерта, че зависи от съставителите на резолюции относно Сирия да свикат такава сесия. Белгия, Германия и Кувейт са членовете на съвета, определени да следят хуманитарната ситуация в Сирия, така че ще им падне да свикат заседание на съвета.
Междувременно сенаторът Линдзи Греъм продължи с критиките си срещу турската офанзива. Обикновено лоялният съюзник на президента Доналд Тръмп остро критикува политиката на САЩ. „Ще положа усилия в Конгреса да накара Ердоган да плати висока цена“, написа в Туитър републиканецът.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране