България – магнит за инвестиции заради ниските данъци – Тази мантра отдавна е повтаряна често от премиера Бойко Борисов, който не забравя да подчертава нивото на корпоративния данък и че то е най-ниското в Европа (10%). Всъщност ефективният корпоративен данък в България дори е по-нисък – 9,5%, сочи доклад от данъчния експерт Петер Янски от Карловия университет в Прага. Само че според същия доклад това е една от най-малките положителни разлики от проучените държави – защото например в Люксембург официалният корпоративен данък е 29%, но компаниите плащат средно 2,2% от печалбата си. В Холандия официално корпоративният данък е 25%, но се плаща малко над 10%, в Унгария ефективната ставка е 9%.
И все пак България изглежда напред, но ниски ли са българските данъци? Ако смятате ефективен данък от 47,8% за нисък, то тогава да, ниски са, пише в своя публикация във Facebook бившият служебен министър на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев от правителството на Марин Райков, веднага след първата оставка на Бойко Борисов.
Василев прави и “една проста и нагледна сметка”, с която показва как данъчното бреме в България всъщност наистина отговаря на определението за “бреме”. Той приема за база максималния осигурителен доход, който вече е 3000 лева.
Работодател може да си позволи да плаща за работно място от 3 570 лева . Данъци, които плаща работодателят, са:
- Обществено осигуряване: 327.60 лева
- Здравно осигуряване: 144 лева
- Задължително пенсионно осигуряване: 84 лева
- Трудова злополука и професионална болест: 15 лева Общо данъци платени от работодателя: 570.60 лева. За работника остава “брутна” заплата 3,000 лева.
Данъци, които плаща работникът:
- Обществено осигуряване: 251.40 лв
- Здравно осигуряване: 96 лева
- Задължително пенсионно осигуряване: 66 лева
- ДОД (10%): 258.66 лева И така за работника остава “нетна” заплата: 2,327.94 лева.
Или с други думи, работодателят наема работника и отделя за това 3 570.60 лева, но работникът получава чисто 2 327.94 лева. Държавата взема 1 242.66 лева или 34.8% от парите, които работодателят е готов да плати на работника, като това са “директни данъци”.
Следват обаче косвените:
- Работникът, след като си получи нетната заплата, плаща 20% ДДС на всички стоки и услуги, т.е. дава на бюджета още 465.58 лева под формата на ДДС.
- Отделно са акцизи върху цигарите, бензина и алкохола, мита, местни данъци и такси и т.н. Накратко – работодателят плаща 3 570.60 лева за един работник. Служителят реално разполага с 1 862.96 лева, след като са платени всички директни данъци от него и работодателя му.
Държавата взема 1 708,24 лева.
Ефективният данък на всяка брутна заплата до 3 000 лева в България е 47.8% – без да броим акцизи, мита, местни данъци и такси.
За финал Василев пита: “Хайде сега да се замислим какво получаваме срещу 50% от парите, които изработваме… работещи болници? добри училища и детски градини? нормални тротоари? качествени пътища? чисти паркове? сигурност и защита? достойни пенсии?… или може би една голяма кражба, гарнирана с некадърност и некомпетентност…”
Асен Василев, бивш министър на икономиката в служебното правителство на Марин Райков
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране