10.09.2020 | 7:05
Серина Уилямс сложи край на приказката на Пиронкова
Цвети отстъпи на американката с 1:2 сета на 1/4-финала на US Open

Цветана Пиронкова приключи участието си на US Open 2020. В среща от четвъртфиналите, пловдивчанката отстъпи с 1:2 сета пред Серина Уилямс, в отделните части 6:4, 3:6, 2:6.

Българката водеше със сет и пробив във втория срещу третата в схемата, но в крайна сметка отстъпи на празния централен корт „Артър Аш“ в Ню Йорк. Пиронкова завърши с 27 печеливши удари срещу 26 непредизвикани грешки. Нейната опонентка записа 20 аса и общо 44 уинъра при 24 грешки.

Пиронкова започна без притеснение мача, доминираше в разиграванията и стигна до пробив за 3:2, който веднага след това затвърди с гейм на нула. При 5:4 тя подаваше за спечелване на сета. Пловдивчанката направи първата си двойна грешка, но веднага след това наниза ас, а после поведе с 40:15 и затвори сета с печеливш удар по диагонала.

В откриващия гейм на втората част Цветана нанесе нов удар с пробив. Но, за съжаление, 38-годишната Уилямс се възползва от слаб сервис-гейм на българката и изравни за 1:1. Шесткратната шампионка спечели най-дългото разиграване в мача, за да направи нов пробив за 5:3. С 15-ия си ас тя стигна до сетбол и пак с директна точка от сервис Уилямс изравни частите след 82 минути игра.

Серина успя да пробие в началото на решителната част, след като при третата ѝ възможност Пиронкова изпрати форхенда в аут. Цвети взе следващото си подаване и намали изоставането си на 1:2. В седмия гейм Уилямс успя да пробие пак.от 15:40 и след това сервираше за място на полуфиналите. Американката поведе с 40:0 и приключи при първия си мачбол.

На полуфинала тя очаква победителката от мача между Виктория Азаренка (Беларус) и Елизе Мертенс (Белгия).

За Цветана Пиронкова това беше първи турнир от повече от 3 години насам. За последно пловдивчанката участва на Уимбълдън 2017. По-рано в надпреварата в Ню Йорк тя записа победи над Людмила Самсонова (Русия), Гарбине Мугуруса (Испания), Дона Векич (Хърватия) и Ализе Корне (Франция).