18.09.2020 | 10:59
"Червените" спечелиха с 2:0

ЦСКА победи напълно заслужено БАТЕ Борисов с 2:0 в двубой от втория квалификационен кръг на Лига Европа, който се игра на стадион “Българска армия” пред празни трибуни заради пандемията от коронавирус и продължава напред в турнира.

През първото полувреме ЦСКА бе по-добрият отбор на терена, като владееше повече топката и търсеше попадение от самото начало на мача. Гостите обаче се отбраняваха добре и чистите положения отсъстваха. В 32-ата минута, при една от редките си атаки футболист на БАТЕ центрира отляво и Нехайчик стреля силно с глава, но нацели гредата. При опита за добавка нашият вратар пробва да избие топката, но съдията видя нарушение и посочи бялата точка, като показа и жълт картон на Бусато. Зад топката застана Неманя Милич, но бразилският страж спаси хладнокръвно и по този начин запази вратата си суха. Това е трета поредна дузпа, която той спасява в последните няколко мача. След този момент ЦСКА заигра още по-силно и минута преди почивката Георги Йомов направи хубав рейд, който завърши с изстрел към вратата на гостите, но Щербитский отби, при което Али Соу бе най-бърз и съобраизтелен и заби топката в мрежата на БАТЕ (Борисов). Така ЦСКА се оттегли с гол преднина на почивката, повеждайки с 1:0.

Второто полувреме започна много добре за червените, а гостите се изнервиха и заиграха по-трърдо. Още в самото начало Евгени Яблонски получи заслужен жълт картон за опасна игра. В 55-ата минута Енрике Рафаел проби отляво и стреля във вратата, но стражът на беларуския тим спаси. Две минути по-късно Антов стреля с глава, но отново в ръцете на вратаря. Последва хубав рейд на Йомов и шут отдалеч, който се отби в защитник на БАТЕ. В 62-ата минута Юнус Санкаре отправи мощен изстрел извън наказателното поле, но кълбото мина на сантиметри от десния страничен стълб. При ответната атака Максим Скавиш изпробва рефлекса на Бусато, който внимаваше и изби туповния му шут в гредата. Армейците отвърнаха с удар във вратата, отправен от Амос Юга. Пет минути преди края, появилият се след почивката Жул Кейта направи страхотен пробив по дясното крило и нахлу в наказателното поле, но не успя да намери свой съотборник и спечели само корнер. До края на срещата ЦСКА владееше инициативата и не допусна опасност пред своята врата, за да се стигне до продължението на мача, когато Греъм Кери оформи крайния резултат 2:0, останал сам срещу опразнената врата на БАТЕ, след страхотна контраатака, преди която абсолютно всички 11 футболисти на беларуския състав бяха в нашето поле търсейки изравнителен гол.

По този начин армейците успяха да отстранят един от най-класните и успешни отбори в цялата източна половина на Стария континент и се класираха за третия квалификационен кръг на Лига Европа, където съперник е тима от Фарьорските острови Б36 (Торшавн), който снощи отстрани уелския ТНС, след равенство и изпълнения на дузпи. Двубоят ще се играе отново пред празни трибуни на “Армията” точно след една седмица.

Следващият ни мач е на 20 септември (неделя), когато в 21:00 часа на стадион “Българска армия” гостува Лудогорец.

Съставът на ЦСКА: 1. Густаво Бусато (в), 3. Жеферсон Телес, 18. Брадли Мазику, 28 Пламен Гълъбов, 26. Валентин Антов (к), 2. Юрген Матей, 13. Юнус Санкаре, 21. Амос Юга, 7. Енрике Рафаел, 22. Али Соу, 30 Георги Йомов.
Резерви: 25. Димитър Евтимов, 9. Томи Юрич, 17. Тонислав Йорданов, 8. Греъм Кери, 10. Стефано Белтраме, 14. Жул Кейта, 20. Тиаго Родригес.