03.06.2022 | 1:08
Не успяхме да победим Северна Македония в Разград
Отмениха дузпа за „лъвовете“ в последната секунда

Националният отбор на България започна с равенство – 1:1 в третото издание от Лигата на нациите. Съперник на „лъвовете“ на „Хювефарма Арена“ в Разград беше Северна Македония.

Кирил Десподов откри резултата за „трикольорите“ след страхотна атака в 12-ата минута, но Милан Ристовски изравни резултата в Разград, а при гола на съперника останаха сериозни съмнения дали няма засада на нападателя на северномакедонците. В самия край на срещата пък Мартин Минчев шутира, а топката се отби в ръката на бранител на Северна Македония. Първоначално дузпата бе отсъдена, но след преразглеждането на ВАР-монтирорите френският рефер Пиняр отмени решението си, макар да се виждаше, че техен играч да играе с ръка.

Около 6000 привърженици на футбола са на стадиона в Разград, за да подкрепят отбора на България. Македонската агитка пък е доста скромна.

Двубоят започна двуостро, като и двата отбора опитаха да атакуват вратата на противника.

В 6-атата минута Дарко Чурлинов получи добра топка около наказателното поле, стреля в далечния ъгъл на Михайлов, но стигна само до корнер, след който не произлезе нищо интересно.

Две минути по-късно десният бек на македонците – Ашковски, центрира доста опасно от десния фланг, но за наше щастие топката излезе в аут. А тази ситуация, след първите пет минути на двуострост, затвърди игровия превес на съперниците. ни.

В 13-ата минута обаче това нямаше никакво значение, защото отборът на България откри резултата. Страхотна комбинация между Кирил Десподов и Тодор Неделев завърши с прецизно прехвърляне на стража на гостите – Столе Димитриевски, от страна на крилото на Лудогорец, което завърши с оплитане на топката в мрежата на вратата на Северна Македония. 1:0 за България!

След гола за минута-две се усещаше подем в българските редици, но след това отново северномакедонците започнаха по-често да се задържат в половината ни и да гледат към нашата врата.

В 21-ата минута на двубоя полузащитникът на Северна Македония – Енис Барди, имаше добра възможност да възстанови равенството, но пропусна. Той имаше топката в наказателното ни поле, стреля, но топката срещна лицето на вратаря ни Николай Михайлов. След този удар мачът бе прекъснат за 2-3 минути, тъй като Михайлов имаше нужда от освестяване след тежката си среща с топката.

Десен по-късно Стефан Спировски опита удар от далечна дистанция, ала изпълнението му бе пълен провал.

В 41-ата минута – след центриране от корнер, Северна Македония получи подарък от България, но не се възползва от него. Елиф Елмас бе оставен сам на далечната греда, но отигра ситуацията разочароващо за неговия отбор.

До края на първата част гостите опитаха да намерят път към вратата на Михайлов, само че така и не успяха да стигнат до чисто положение, камо ли до гол.

След почивката Атанас Илиев излезе от игра, а на негово място се появи Георги Минчев.

Първата по-добра възможност през втората част бе за Северна Македония, като в 48-ата минута Милан Ристовски стреля право в ръцете на Николай Михайлов.

1:1! Гол за Северна Мекедония! В 50-ата минута гостите изравниха резултата. След атака отляво и разбъркване в наказателното поле топката стигна до Милан Ристовски, който я прати във вратата на Михайлов за 1:1.

Гостите продължиха с натиска като в 56-ата минута Миовски бе изведен на страхотна позиция, но не успя да си спре добре топката и Михайлов улови без проблем. Четири минути след това Михайлов боксира топката след коварен удар.

В 64-ата минута Тодор Неделев центриране от свободен удар, но Георги Минчев, който надскочи всички в наказателно поле, стреля неточно с глава.

В 71-ата минута Илиян Стефанов дебютира за мъжкия тим на България, заменяйки Тодор Неделев. Две след това голмайсторът за Северна Македония Ристовски отстъпи мястото си на бившия голаджия на Ботев Враца Дориан Бабунски.

В 75-ата минута Георги Миланов центрира в наказателното поле, но Десподов не успя да играе с топката.

България – Северна Македония 1:1

1:0 Кирил Десподов 13′
1:0 Милан Ристовски 50′

Съставите:

България (4-4-2): 13. Николай Михайлов (К) – 2. Иван Турицов, 3. Андреа Христов, 15. Петко Христов, 14. Антон Недялков – 17. Георги Миланов, 6. Филип Кръстев(59′ – 7. Георги Костадинов), 18. Ивайло Чочев, 8. Тодор Неделев (71′ – 8. Илиян Стефанов) – 11. Кирил Десподов, 9. Атанас Илиев (46′ – 10 Георги Минчев)

Резерви: 1. Светослав Вуцов, 23. Иван Дюлгеров, 4. Божидар Чорбаджийски, 5. Виктов Попов, 7. Георги Костадинов, 10. Георги Минчев, 12. Едисон Йорданов, 16. Кристиян Малинов, 19. Мартин Минчев, 20. Андриан Краев, 21. Доминик Янков, 22. Илиян Стефанов

Селекционер: Ясен Петров

Северна Македония (4-4-2): 1. Столе Димитриевски – 11. Дарко Чурлинов (46′ – 17. Давид Бабунски), 6. Висар Муслиу, 14. Дарко Велковски, 8. Езджан Алиоски – 7. Елиф Елмас, 10. Енис Барди, 20. Стефан Спировски (73′ – 15. Никола Серафимов), 3. Стефан Ашковски – 9. Александър Трайковски (46′ – 23. Боян Миовски), 19. Милан Ристовски (73′ – 18. Дориан Бабунски)

Резерви: 12. Деян Илиев, 22. Дамян Шишковски, 2. Тодор Тодоровски, 4. Кире Ристевски, 5. Гьоко Зайков, 13. Боян Димовски, 15. Никола Серафимов, 16. Бобан Николов, 17. Давид Бабунски, 18. Дориан Бабунски, 21. Енис Фазладжич, 23. Боян Миовски

Селекционер: Благоя Милевски

Главен съдия: Фабио Мареска (Италия), странични: Джовани Бачини (Италия) и Марко Бресме (Италия), четвърти съдия: Франческо Фурньо.

Жълти картони: Георги Миланов (България), Стефан Ашковски (Северна Македония)