12.08.2022 | 0:46
ЦСКА елиминира Сейнт Патрикс, играе плейоф с Базел (ВИДЕО)
"Армейците" станаха първият български отбор в историята, който продължава напред след домакинско поражение в първата среща

ЦСКА победи с 2:0 Сейнт Патрикс в реванш от третия квалификационен кръг на Лигата на конференциите, който се игра на “Тала Стейдиъм” в ирландската столица Дъблин. С тази победа “армейците” станаха първият български отбор в историята, който продължава напред след домакинско поражение в първата среща.

В плейофите за влизане в групите на турнира тимът ни ще се изправи срещу швейцарския Базел, който елиминира датския Брьондби, след изпълнения на дузпи. Точни за червените днес бяха Маурисио Гарсес (11′) и Иван Турицов (82′) от дузпа.

През първото полувреме възпитаниците на старши треньора Саша Илич започнаха по-силно и оказаха натиск още от самото начало на двубоя. В 11-ата минута се стигна до корнер, след който Тибо Вион центрира отдясно и Маурисио Гарсес хладнокръвно се разписа с глава от малкото наказателно поле за 1:0. В 22-ата минута Иван Турицов овладя и подаде хубаво към Гарсес, който засече с десния крак от воле, но изстрелът му мина покрай вратата. Само 120 секунди по-късно Густаво Бусато показа класа и спаси много опасно положение. Кинг изведе О’Райли в наказателното поле очи в очи със стража на армейците, който излезе и с великолепна намеса предотврати сигурен гол. В 35-ата минута Браян Морено получи топката пред дъгата на наказателното поле. Нападателят смени рязко посоката и стреля към десния ъгъл на вратата на ирландския тим, но Ананг плонжира и спаси. В 41-ата минута Линдсет изведе Георги Йомов, който надбяга защитник на домакините, но Ананг излезе и изчисти силно напред топката. До почивката нямаше повече интересни ситуации и двата състава се оттеглиха към съблекалните с гол преднина за ЦСКА.

През втората част 31-кратните шампиони на България продължиха да атакуват в търсене на второ попадение. В 58-ата минута Георги Йомов изведе Морено вляво на наказателното поле и колубциецът стреля по диагонала, но отново стражът на домакините спаси. В 79-ата минута Гарсес бе задържан в наказателното поле от Хари Брокбанк и съдията Хорациу Фешнич справедливо посочи бялата точка. Зад топката застана Иван Турицов, който в 82-ата минута не трепна и хладнокръвно прати топката в долния ляв ъгъл на вратата, оформяйки крайния резултат 2:0. До края домакините опитаха спонтанен натиск, но възпитаниците на Саша Илич бяха безпогрешни и напълно заслужено се поздравиха с крайния успех и продължават напред. След последния съдийски сигнал се получи спречкване между футболисти от двата отбора и в мелето Брадли де Нойер получи червен картон.

Следващият мач на ЦСКА е в неделя (14 август), когато на стадион “Българска армия” гостува тимът на Септември (София) в среща от петия кръг на Първа лига. Точно след седмица, на 18 август (четвъртък) армейците ще домакинстват на Базел на Националния стадион “Васил Левски” в първи плейоф за влизане в групите на Лигата на конференциите.

Стартовият състав: 1. Густаво Бусато (в) , 19. Иван Турицов, 2. Юрген Матай (к), 4. Менно Кох, 5. Брали де Нойер, 21. Амос Юга, 15. Тибо Вион, 7. Джонатан Линдсет, 10. Георги Йомов, 27. Маурисио Гарсес, 28. Браян Морено.

Резерви: 25. Димитър Евтимов (в), 12. Алекс Божев (в), 3. Жеферсон Телес, 6. Християн Петров, 13. Галин Минков, 16. Асен Дончев, 22. Енес Махмутович, 20. Йоан Бауренски, 8. Станислав Шопов, 11. Лазар Туфегджич, 14. Калоян Кръстев, 9. Дюкенс Назон.