07.10.2023 | 18:10
Левски изпусна да бие ЦСКА! Ранени фенове на “Васил Левски”
Феновете се обстрелваха с ракети

Левски изпусна да победи ЦСКА в дербито на първенството – 1:1. Голът за „сините“ вкара Роналдо през първата част, а момчетата на Николай Костов имаха достатъчно ситуации да решат срещата в своя полза. За ЦСКА се разписа Джонатан Линдсет в началото на второто полувреме.

На почивката стадион “Васил Левски” заприлича на бойно поле. Феновете на Левски в сектор “Б” изстреляха ракети към “А” и имаше пострадали запалянковци на “червените”. Един от тях дори беше откаран с линейка към болница. Сектор “Г” отвърна и също изстреля ракети към левскарите. Наложи се дикторът на стадиона да предупреждава, че ако това не спре, мачът ще бъде прекратен. Заради покаченото напрежение по трибуните се наложи още стотици полицаи да влязат в съоръжението и да застанат пред секторите. Страстите се укротиха и втората част започна нормално.

Левски започна агресивно мача и още след няколко секунди се стигна до корнер и опасно центриране пред вратата на ЦСКA. Символичните домакини също пробваха да притеснят защитата на „сините“ с няколко изритани топки пред вратата на Андреев. В 13-ата минута Естрада стигна до самата аутлиния и върна топката прострелно около точката на дузпата. Там нямаше кой да я засече, но все пак стигна до Хайнц, чиито удар бе блокиран от Петрис. В ответната атака Цунами центрира опасно към Фадига, чиито удар мина встрани от вратата. В 17-ата минута Пламен Андреев направи грешка в подаването си към бранител и Хайнц го пресече, подаде към Назон, който обаче бе в засада. Нападателят върна към Хайнц, който с лекота вкара в опразнената врата, но голът правилно не бе зачетен.

Постепенно „сините“ се опитаха да наложат своето темпо и да отговорят на дългите топки на „ЦСКА-София“ с комбинативен футбол. Липсваше обаче точност в последното подаване. В 33-ата минута „Левски“ изпусна златен шанс за попадение. Уелтън бе фаулиран отляво. Последва центриране, Кристиян Димитров свали прекрасно топката на втора греда, а Краев връхлетя Бусато и като по чудо не успя да я вкара в мрежата.

Последва нов мощен пробив на Уелтън отляво, който остави на място съперник и нахлу в наказателното поле, след което центрира прострелно към Рикардиньо, а нападателят се размина с топката в малкото наказателно поле.

„Левски“ все пак поведе в резултата. Фадига и Цунами разиграха добре отляво, а крайният бранител центрира в наказателното поле. Там Роналдо надскочи отлично Шакич и с прецизен удар с глава откри резултата – 0:1.

До края на полувремето „ЦСКА-София“ пробваха да осъществят натиск и с няколко центрирания да затруднят Андреев, но до без успех.

Второто полувреме започна отново с натиск на „Левски“. Още в 47-ата минута „сините“ трябваше да водят с 2:0. Уелтън пое топката пред наказателното поле, мина с лекота през бранител и пробва да пусне топката покрай Бусато, но не успя да я промуши.

Буквално в ответната атака „ЦСКА-София“ изравни. При една дълга топка Андреев излезе напред, но не успя да я пресече. Лидсет я пое и я вкара в опразнената врата за 1:1. Веднага след гола Петрис се наложи да намесва при атака, в която Хайнц изведе добре Естрада. Нападателят се засуети и Петрис се намеси добре.

Играчите на Николай Костов бързо излязоха от шока след гола и започнаха да създават положения. Почти всяко влизане на Уелтън отляво носеше заплаха за съперника. При един от предните му пробиви в 66-ата минута той стигна до аутлинията, върна към Цунами, а той продължи към Краев. Капитанът стреля много опасно и топката профуча покрай гредата.

В 71-ата минута отново пред „сините“ се отвори нов шанс. Уелтън получи топката в наказателното поле и веднага се пробва с фалцов удар в далчения ъгъл, но топката мина покрай гредата. „Сините“ на два пъти застрашиха Бусато и след центрирания. В първия случай Митков подаде след фаул и Цунами на задна греда стреля опасно. Във втория случай Краев след корнер бе близо до това да реализира.

В 90-ата минута Ел Джемили имаше добра възможност да центрира в наказателното поле, вместо това той тръгна рейд, загуби топката и предизвика контраатака, при която Пламен Андреев се наложи да се намесва решително. Офанзивният играч дори бе сменен няколко минути, след като се появи в игра.

ЦСКА – Левски 1:1
0:1 Роналдо (43)
1:1 Линдсет (49)

Левски: 1. Пламен Андреев, 2. Жереми Петрис, 50. Кристиан Димитров, 33. Хосе Кордоба, 6. Цунами, 8. Андриан Краев (к), 97. Асими Фадига (72′ – 20. Асен Чандъров), 10. Асен Митков (87′ – 5. Келиан ван дер Каап), 7. Роналдо, 9. Рикардиньо (87′ – Джавад Ел Джемили – 90’+4′ – 16. Преслав Бачев), 17. Уелтън

ЦСКА: 1. Густаво Бусато, 19. Иван Турицов, 6. Християн Петров, 22. Енес Махмутович, 17. Емануел Шакич, 7. Джонатан Линдсет, 14. Тобиас Хайнц, 21. Амос Юга (к), 26. Марселино Кареасо, 9. Дюкенс Назон, 29. Майкъл Естрада.
Резерви: 25. Димитър Евтимов, 4. Мено Кох 13. Браян Кордоба, 15. Тибо Вион, 20. Асен Дончев, 8. Станислав Шопов, 10. Жираир Шагоян, 11. Матиас Фаетон, 30. Данило Асприля.