29.07.2021 | 20:57
ЦСКА отстрани Лиепая с дузпи при завръщането на Стойчо Младенов
Армейците с трудна победа в Латвия

ЦСКА успя да елиминира Лиепая с 3:1 след дузпи в реванш от втория квалификационен кръг в Лигата на конференциите, игран на стадион “Даугава” в Латвия и продължава напред в турнира. В редовното време двубоят, както и миналата седмица приключи при нулево равенство. Така се стигна до две продължения по 15 минути, в които също не се стигна до попадение и крайният победител бе определен с изпълнение на 11-метрови наказателни удари, в които армейците бяха по-точни.

Това беше първи мач за треньора Стойчо Младенов след завръщането му начело на тима. Преди дни Гриша Ганчев изненадващо реши да уволни Любослав Пенев и да назначи Младенов.

През първото полувреме ЦСКА бе отборът, който повече владееше топката и имаше по-изгодни положения за гол. В 34-ата минута армейците организираха хубава атака, след която Яник Уайлдшът се озова на стрелкова позиция, но изстрелът му премина над вратата. След още пет игрови минути Йоан Баи подаде към Жорди Кайседо, който стреля с глава, но стражът на латвийците успя да спаси. В 43-ата минута отново еквадорският нападател на червените бе близо до попадение. Той получи подаване от Уайлдшът около точката за дузпата, замахна, за да излъже бранител и преодоля вратаря. Топката в крайна сметка бе изчистена малко пред голлинията от бранител на домакините. До края на полувремето нямаше повече интересни ситуации и двата състава се оттеглиха на почивка при нулево равенство.

През втората част ЦСКА продължи да бъде по-активният отбор и да търси път към мрежата на латвийците, но футболистите на Лиепая се бранеха добре и опитваха да организират опасни контраатаки. В 75-ата минута Йоан Баи застраши вратата на домакините, след като стреля извън наказателното поле при една избира от корнер топка. Шутът му обаче премина над вратата на Звиедрис. До края на редовните 90 минути и двата тима не съумяха да си отбележат гол и така се стигна до две продължения по 15 минути.

В тях също не се стигна до победно попадение за един от двата състава и в крайна сметка се стигна до рулетката на дузпите. При тях армейците показаха по-здрави нерви и победиха с 3:1. Точни за червените бяха Греъм Кери, Жорди Кайседо и Жеферсон Телес, а Густаво Бусато спаси хладнокръвно два изстрела от бялата точка на противникови играчи. Веднъж футболист на Лиепая стреля над вратата. Така победата отиде при момчетата на старши треньора Стойчо Младенов.

Следващият съперник на ЦСКА в турнира Лига на конференциите ще е победителя от съперничеството между хърватския Осиек и полския Погон (Шчечин), а сблъсъкът ще е точно след седем дни. В края на тази седмица армейците няма да имат мач от Първа лига, защото двубоят от втория кръг срещу състава на Арда (Кърджали) бе отложен, а точна дата за срещата все още не е насрочена.

Стартов състав на ЦСКА: 1. Густаво Бусато (в), 2. Юрген Матей, 26. Валентин Антов (к), 18. Брадли Мазику, 19. Иван Турицов, 30. Яник Уайлдшът, 8. Греъм Кери, 11. Хамза Чатакович, 21. Амос Юга, 7. Йоан Баи, 9. Жорди Кайседо
Резерви: 12. Алекс Божев (в), 25. Димитър Евтимов (в), 3. Жеферсон Телес, 6. Жуниор Нзила, 10. Георги Йомов, 16. Асен Дончев, 20. Християн Петров, 22. Радослав Живков, 23. Ахмед Ахмедов, 28. Пламен Гълъбов.